S Hanou Hindrákovou nejen o její nejnovější knize

 

Před pár dny vyšla české spisovatelce Haně Hindrákové nová kniha, která nese název Lovci lebek. Od této spisovatelky jsme zvyklí na příběhy odehrávající se v divoké a nespoutané Africe. Ale tentokrát příběh z afrického prostředí nečekejte. V Lovcích lebek se dostaneme mezi speciální české pátrací jednotky, seznámíme se nejen s českým podsvětím, ale is mezinárodně hledanými zločinci.

Na knize s paní Hindrákovou spolupracoval policista sloužící v Plzeňském kraji, Jiří Johánek.

Měla jsem tu možnost zeptat se paní Hindrákové na několik otázek. A že jsem tentokráte byla velmi zvědavá.

Paní Hindráková, ačkoliv vím, že knihu Lovci lebek jste měla již delší dobu rozepsanou, zajímalo by mě, proč nastala ta změna žánru (od příběhů odehrávajících se v Africe k prostředí českého podsvětí a speciální pátrací jednotky)?
Když mě pan Johánek oslovil s nápadem na Lovce lebek, právě jsem byla ve fázi, že jsem hledala téma na novou knihu. Nějakou dobu jsem o tom přemýšlela, protože jsem si nebyla jistá, zda dokáži napsat něco jiného než knihu z afrického prostředí. Nakonec jsem to vzala jako výzvu a doufám, že se podařilo.

Vím, že máte doma malého raubíře a já z vlastní zkušenosti vím, že občas je dost těžké si ukořistit nějaký ten čas pouze pro sebe. Proto by mě zajímalo, kdy jste měla na psaní knihy čas a jak dlouho Vám psaní nejnovějšího kousku trvalo?
Na knize Lovci lebek jsme pracovali tři roky a do nakladatelství jsem ji poslala ještě před tím, než se mi narodil syn. Nyní mám na psaní méně času, ale přesto pracuji na nové knize. Myslím si, že tentokrát však nevyjde rok po Lovcích lebek, ale až za dva. Jednou týdně mám pro syna domluvené hlídání a mohu se tomu věnovat. Když jsem vyspalá, tak píšu i po večerech, ale to skutečně není moc často.

Lovce lebek jste společně s Jiřím Johánkem křtili na letošním knižním veletrhu Svět knihy 2016, který se konal minulý týden. Jak jste si křest užila? Kdo se stal kmotrem, či kmotry knihy?
Stejně jako před každým křtem jsem byla nervózní z toho, kolik přijde lidí a zda čtenáři mají zájem o křest další knihy. Musím říct, že jsem si hodně dlouho přála mít prezentaci na knižním veletrhu a jsem ráda, že se mi to
splnilo. Knihu pokřtila moderátorka Tina Pletánková a herec Čestmír Řanda.

Musím se přiznat, že Lovce lebek jsem měla přečtené za jediný večer, což je u mě skoro jako zázrak, protože poslední dobou, když sednu ke knize, velmi rychle, bohužel, usínám. Chvílemi jsem měla svou tepovou frekvenci hodně vysokou, po celou dobu čtení jsem prostě nemohla přestat, takže i kdyby u nás doma začalo hořet, tak já si čtu prostě dál. Mně se líbí Vaše změna žánru a zajímalo by mě, zda-li do budoucna plánujete nějakou další knihu podobně napínavou a odehrávající se na okraji společnosti?
V současné době pracuji na dalším thrilleru (ještě napínavějším než Lovci lebek), který se bude odehrávat v Ugandě a jeho hlavním tématem budou falešné léky.

Knihu s Vámi psal policista Jiří Johánek. Jak moc Vám při psaní vypomohl? Spolupracovala jste s ním od začátku psaní Lovců lebek? Jak jste na pana Johánka narazila?
S panem Johánkem jsem se potkala na výročním setkání autorů z kurzů tvůrčího psaní a právě on přišel s nápadem na knihu Lovci lebek. Připravil námět, rozpracoval postavy a připravil děj jednotlivých kapitol. Já jsem to rozepisovala do knihy, aby to bylo živé, napínavé a mělo to spád. Potom jsem dělala další čtyři verze knihy, korekturu v sazbě a marketing.

Paní Hindráková, umíte si samu sebe představit jako nějakou postavu z příběhu, třeba Lídu? Líbila by se Vám práce u speciální pátrací jednotky?
Přijde mi zajímavé o tom psát, případně to sledovat ve filmu, ale sama bych to zažívat nechtěla. Upřednostňuji poklidnou práci bez stresu a nasazení vlastního života.

Děj příběhu je zasazen převážně do velkých českých měst (Praha,Brno, Plzeň) – je pro Vás osobně místo, kde se příběh odehrává, nějak důležité?
Není to pro mě zas tak důležité, ale preferuji, když to místo znám, protože se mi to pak lépe popisuje.

Budete s Lovcem lebek pořádat autorská čtení? Pokud ano, prozradila byste nám, kde bychom se na Vás mohli těšit?
S Lovci lebek se chystám na podzim na autogramiádu do Domu knihy v Ostravě (22.9. od 16:00), 17. října do čáslavské knihovny a 22. listopadu do knihovny v Trutnově. Určitě brzy přibudou i další místa. Plánované akce zveřejňuji na svých webových stránkách.

Teď odbočím úplně mimo Vaši nejnovější knihu. Zajímalo by mě, jakou nejnapínavější knihu, až dech beroucí, jste četla Vy?
Naposledy takovou knihou byl Hypnotizér od Larse Keplera a Skála od Petera Maye. Nyní si dávám trochu oddech u Lolity od Vladimíra Nabokova a pak se chystám na Paganiniho smlouvu od Larse Keplera.

Mnohokrát Vám děkuji za poskytnutí rozhovoru. Přeji Vám, ať se Lovci lebek co nejvíce prodávají a ať ti, kteří si knihu přečtou, jsou spokojení a napjatí stejně jako já.

Monika Štěpková

Cesta bahnem a podsvětím
Recenze knihy: Lovci lebek
Ráda si prohlížím ediční plány různých nakladatelství, sleduji knižní předprodeje a novinky. A právě díky tomu jsem narazila na nejnovější počin české spisovatelky Hany Hindrákové, Lovce lebek. Kniha se na pultech knihkupectví nestihla ještě ani ohřát, vyšla teprve před několika dny.

Musím se přiznat, že po přečtení anotace jsem byla trochu překvapená. Kdo již nějakou knihu od paní Hindrákové četl, je zvyklý na romány odehrávající se převážně v Africe. No, ale změna je život a z poklidně plynoucích příběhů spisovatelka přešla až k thrilleru. Děj Lovců lebek se odehrává v prostředí speciální pátrací jednotky a v prostředí českého podsvětí. Knihu autorka napsala společně s českým policistou Jiřím Johánkem.

V prologu knihy se vrátíme o deset let zpět. Do doby, kdy policista Jaroslav Jelínek zažívá to nejhorší, co může policistu vůbec potkat – smrt nejen kolegy, ale i velmi dobrého přítele, během jedné zásahové akce. Život Lukáše Ause vyhasl během několika vteřin. Lukáš nikdy neuvidí svého syna, kterého mu krátce po jeho pohřbu porodila jeho Elen.

Setkáváme se s vnitřními monology Jaroslava Jelínka, který se stal protagonistou příběhu. Jaroslav má svých problémů až nad hlavu – nejen pomsta za Lukáše, ale do toho ještě dluhy kvůli pokeru, který si sem tam zahraje a pomalu se hroutící manželství s jeho milovanou Martinkou. Dalo by se říct, že i se svými dětmi, Jindřichem a Zuzanou, už si nerozumí tak jako tomu bylo v době jejich dětství.

Jaroslav i po deseti letech stále cítí touhu pomstít se vrahovi svého kamaráda a kolegy. Alexandr Ivanov. Jméno vraha. Jméno ukrajinského bodyguarda, který byl ve špatný čas na špatném místě a který se nebojí použít zbraň. Ani za cenu lidského života.

Jaroslava služebně přemístí do speciální pátrací jednotky, aby pomáhal hledat v bahně českého podsvětí. Kolegou při práci mu je převážně Lída, která mi byla sympatická a která povětšinou držela s Jaroslavem.

Nejen při pátracích akcích se několikrát bude doslova bojovat o život. Nepůjde ovšem o život jen Jaroslavovi, ale také jeho nejbližším. A to navíc ještě díky jeho dluhům. Zdá se, že Jaroslavův život se pomalu, ale jistě propadá do stejného bahna, v jakém hledá jeho speciální pátrací jednotka. Jak tohle všechno dopadne?

Někomu by se mohlo zdát divné, že příběh se odehrává převážně v České republice, což jsem já osobně hodně ocenila. Příběh se totiž díky tomu stal o to věrohodnějším. Navštívíme Plzeň, Prahu, Brno, na chvíli odcestujeme i do zahraničí.

Musím se přiznat, že od té doby, co se mi narodilo druhé dítě, mám po večerech trochu problém se čtením. Jednu knihu čtu, bohužel, i několik týdnů. Myslela jsem si, že Lovci lebek budou také další odkládanou knihou, ale opak se po dlouhé době stal pravdou. Lovci lebek se u mě po skoro roce stali knihou, kterou jsem měla přečtenou během jednoho večera. Myslela jsem si, že již toho nejsem schopná, ale tuto knihu jsem nemohla pustit z ruky z toho důvodu, že jsem byla převážně po celý příběh pořádně napjatá. Ráda čtu detektivky a thrillery, ale u českého autora se mi ještě nestalo, aby mě nadchla stejnou měrou jako od zahraničního autora. Ale teď se to změnilo. Lovci lebek mě bavili. Hodně bavili.
Monika Štěpková

Red

Red