VÝSTAVA NA PEDAGOGICKÉ FAKULTĚ PŘIBLÍŽÍ ŽIVOT V PROTEKTORÁTNÍ ŠKOLE
Jak probíhalo vyučování v době nacistické okupace? Odpověď na tuto otázku hledali žáci a jejich pedagogové v badatelsky orientovaném projektu Školákem ve válečných letech. Výsledky práce všech 15 týmů z celé České republiky budou k vidění od 15. března 2017 ve vestibulu Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.
Mladí lidé ze základních a středních škol badatelsky zpracovávali témata spojená se školstvím za druhé světové války v českých zemích. Zvolit si mohli jakékoli téma, například historii své školy, příběh konkrétního žáka či učitele, ale i způsob vyučování nebo vzhled tříd. „Takový způsob výuky je u žáků a studentů žádaný. Konkrétní příběhy osob je baví více a lépe se s nimi ztotožní. Dějiny každodennosti jsou trend, který postupně nabývá na síle,“ vysvětluje tiskový mluvčí Pedagogické fakulty UK Tomáš Bederka.
Mladí badatelé vytvořili pod metodickým vedením scénáře k výstavním panelům, na kterých představí výsledky svého výzkumu. Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v 15 hodin, součástí vernisáže bude komentovaná prohlídka výstavy za účasti většiny tvůrců a odborných garantů jednotlivých panelů. V rámci doprovodného programu bude promítán film Vyšší princip – promítání bude spojeno s komentářem historika PhDr. Petra Koury, Ph.D., Ludmily Fousové a Antonína Dvořáka, pamětníků událostí, kteří byli inspirací literární předlohy tohoto snímku.
Projekt Školákem ve válečných letech si klade za cíl přivést mládež k porovnání současné situace s praktikami totalitního režimu a k uvědomění si hodnoty demokratického zřízení. „Zapojení do projektu a bádání o historii vlastní školy během okupace pomáhá mladým lidem také budovat vztah k vlastní škole, hledat a vidět příběhy lidí – učitelů i žáků – s ní spojených nejen v historii, ale i dnes,“ uvedla Tereza Štěpková, ředitelka Institutu Terezínské iniciativy, který se na projektu podílí. Výstava bude k vidění do 8. května v provozní době Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Na projektu se podílel Památník Terezín, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, Institut Terezínské iniciativy a Národní institut pro další vzdělávání, v zahajovací fázi jej sponzorovala mezinárodní organizace International Coalition of Sites of Conscience. Slavnostní vernisáž finančně podpořil Nadační fond obětem holocaustu.
Kontakt:
Tomáš Bederka, vedoucí oddělení vnějších vztahů PedF UK
tomas.bederka@pedf.cuni.cz
+420 607 860 106