Češi vládli na turnaji Evropské bowlingové tour.

Finále mělo světovou úroveň.
Český bowling připisuje další skvělý úspěch na evropské scéně. Na turnaji Evropské bowlingové tour
Sofia Open se našim hráčům dařilo. Po skvělém výkonu zvítězil Lukáš Jelínek, na stupně vítězů ho
doprovodil celkově třetí Ondřej Trojek. Autorem nejvyššího náhozu turnaje byl další z Čechů Jaroslav
Lorenc, který vystřihl perfect game.
Do kvalifikace na šest her se zapojilo 138 hráčů z 21 zemí. Do prvního finálového stepu postoupilo 30
nejlepších. „Kvalifikace byla velmi náročná, nepamatuji takové změny nálad, jednou jsem byl dole,
pak zase nahoře,“ hodnotil Lukáš Jelínek. Do dalších bojů se dostal i Jaroslav Lorenc, a to díky
zahranému maximu 300 bodů v dodatečné kvalifikaci na jednu hru. „Jsem nadšený, že se mi podařilo
hodit třístovku v další zemi a díky tomu postoupit.“ První tři finálové stepy postupně určily nejlepších
osm hráčů turnaje, kteří se rozdělili do dvou skupin, aby zde zabojovali o postup mezi nejlepší čtyři.
Vyvrcholení celého turnaje bylo velmi napínavé. A zde začali vládnout Češi, když se do závěrečných
bojů probojovali hned tři naši reprezentanti. Mladý talent Matyáš Mňačko se umístil na čtvrtém
místě a nadělil si tak dárek ke svým šestnáctinám. „ Je to rozhodně můj největší úspěch. Mezi nejlepší
jsem postoupil se štěstím, ale v průběhu finálových stepů se mi dařilo dobře se přizpůsobovat
změnám na drahách. Bylo nádherné, jak mi všichni po finále popřáli k narozeninám, byl to úžasný
den,“ radoval se Mňačko. Třetí místo vybojoval Ondřej Trojek, který po celou dobu podával
vyrovnané výkony. „Na turnaji jsem si skvěle zahrál, v kvalifikaci se mi dařilo od začátku, měl jsem
z turnaje dobrý pocit. Ve finálových stepech jsem postupoval stále dál. Zastavil jsem se až na krásném
třetím místě,“ řekl spokojený Trojek.
Ve finále hraném na jednu hru se se Lukáš Jelínek utkal s výborným finským hráčem Luukasem
Väänänenem. Oba finalisté si svoje nejlepší výkony schovali až na samý závěr turnaje. Jelínek dal osm
striků v řadě, Väänänen dokonce devětkrát za sebou shodil všech deset kuželek prvním hodem. Jako
první chyboval v devátém framu Jelínek, zahrál sedm a následně dohodil. V desátém framu pak přidal
další tři striky a dosáhl úctyhodných 277 bodů. Väänänen se dopustil první nepřesnosti až
v závěrečném framu, kde zahrál devět a dohoz. V tu chvíli mu na vítězství stačilo zahrát dalších devět
kuželek a vypadalo to, že o vítězi je téměř rozhodnuto. Ale poslední hod se finskému hráči nevydařil a
shodil jen sedm kuželek. Napínavé finále tak o jediný bod vyhrál Lukáš Jelínek, který se mohl začít
radovat ze svého druhého titulu na okruhu EBT, což se ještě žádnému z Čechů nepodařilo. „Finále
jako takové bylo velmi náročné, hlavně poslední zápas. Nejnáročnější finále, co jsem kdy hrál. Výhra
277:276 mluví za vše,“ hodnotil Jelínek. Finálové skóre mělo světové parametry a potvrdilo velmi
vysokou úroveň celého turnaje. A naši hráči opět prokázali, že sportovní bowling je silnou českou
disciplínou. Výjezd českých bowlerů podpořila Numismatika Třeboň.
Záznam finále na YT – čas od 1:38:20 hod do 2:05:40