Litoměřice – Lidé si na Mírovém náměstí připomněli 35. výročí svobody


„Svoboda není samozřejmost. Neustále si její důležitost musíme připomínat, ctít a zasazovat o ni. Je tím nejcennějším, co máme“. Tato slova zazněla prakticky od všech řečníků, kteří dnes dopoledne vystoupili se svými projevy na připomínce 35. výročí sametové revoluce na Mírovém náměstí v Litoměřicích. Vzpomínkovou akci tradičně uspořádalo Nadační fond Kalich a město Litoměřice. K desítkám účastníků shromáždění postupně promluvili europoslanec Alexandr Vondra, místostarosta města Jiří Adámek, člen správní rady NF Kalich a bývalý dlouholetý starosta i senátor Ladislav Chlupáč, za mladou generaci absolvent litoměřického gymnázia Tobiáš Bruno Galia a zástupkyně občanské iniciativy 17. listopad Renata Vášová. Akci doprovodil ženský sbor Cantica Bohemica, který přítomným zazpíval píseň Čechy krásné, Čechy mé a státní hymnu. Čestnou stráž i tentokráte drželi litoměřičtí skauti.
„Na svobodu musíme myslet dnes a denně, abychom ji zase neztratili. Navzdory všem potížím, kterým v současné době čelíme, je v Česku nesmírně důležitá národní soudržnost. Být každý sám za sebe nestačí,“ bývalý disident a chartista Alexandr Vondra. „Sdílení příběhu sametové revoluce, ale i roku 1939, je důležité také pro mladší generaci, která tyto události nezažila. O to zásadnější je si připomínat to, za co studenti a lidé bojovali,“ uvedl Jiří Adámek. „Pravda a láska je součástí našeho každodenního života. Tyto aspekty ovlivňují spoustu dalších věcí a mohou ovlivnit i to, jak to v naší zemi bude vypadat dál,“ sdělil Ladislav Chlupáč.
„Další režim se snaží rozvrátit naši víru v demokracii, poštvat nás proti sobě. Šíří lži, nenávist a prorůstá Evropou jako rakovina. Ta rakovina je v pokročilém stádiu a pokud ji nezastavíme, tak nás velmi rychle zahubí. Připomínat si svobodu je zdaleka to nejdůležitější,“ pronesl ve svém emotivním projevu student Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Tobiáš Bruno Galia, jenž včera organizoval akci Slavíme svobodu v hospůdce U Letního kina na Střeleckém ostrově.
Po projevech lidé zapalovali svíčky u pamětní desky určené obětem válek a komunistického režimu. Poté se všichni přesunuli do parku Václava Havla, kde u busty prvního polistopadového prezidenta ještě jednou promluvil místostarosta Jiří Adámek. Letošní 50. výročí úmrtí kardinála Štěpána Trochty, 17. biskupa litoměřického, na místě ještě připomněla moderátorka akce Eva Břeňová. Jeho pohřeb před 50 lety totiž představoval skutečný symbol odporu církve a občanské společnosti proti státní moci a ve vzpomínkách přežívá jako významná událost do současnosti.
„Sametová revoluce nepřinesla naší společnosti definitivní řešení. Dala však každému z nás šanci zvolit cestu, po které se chceme vydat. Dala nám možnost volby, nejen svobody projevu, ale svobody jako takové v širším slova významu a aktivit. A tomu odpovídala i skladba dnešních veřejných vystoupení napříč názorovým spektrem společnosti,“ zakončila slavnostní akt Eva Břeňová.

Red

Red