Výstava s názvem „Nechme mluvit kameny“ je od počátku dubna k vidění v Podřipském muzeu. Je tvořena dvěma částmi a přibližně dvěma stovkami exponátů, skrze které se návštěvníci seznámí s unikátními ukázkami hornin, minerálů a fosílií. Zapůjčené exponáty pocházejí z Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Pestrá kolekce prezentuje zejména řadu nerostů z různých lokalit České republiky, ale i ze zahraničí.
Jednotlivé exponáty se přímo vztahují ke geologicky natolik významným místům jako jsou např. Všechlapy u Teplic, Dobranka, Dolní Bory, Smrčí u Semil nebo i hornicky známé lokality Příbram, Cínovec či Krupka. Světová naleziště reprezentují sběratelsky významné země jako je Turecko, Maroko, Polsko, Kongo, Čína i Rumunsko. Všechny exponáty pochází z pozůstalostí soukromých sběratelů, vlastních sběrů odborných pracovníků muzea či byly zakoupeny na mineralogických burzách převážně na konci 60. až 70. let dvacátého století.
Návštěvníci se mohou těšit i na paleontologické nálezy v podobě zkamenělých živočichů a rostlin z dob prvohor až třetihor, kterým je věnována druhá část výstavy. Samozřejmostí je ukázka trilobita, ale i obřího amonita, zkamenělého dřeva, různých měkkýšů či fragmentů přesliček a plavuní.
Pro přiblížení neživé přírody školám a široké veřejnosti bude jako doprovodný program výstavy uskutečněna také přednáška geologa Petra Mužáka z českolipského muzea. Ta bude věnována problematice horninového prostředí regionu, krásám minerálů, ale i fosilním pozůstatkům jednotlivých geologických období.
Ilona Trefná
Podřipské muzeum