Rádi by jste si odpočinuli od starostí a povinností, ale máte čas jen o víkendu? Zkuste vyrazit do Českého středohoří, které je víkendové putování zcela ideální. České středohoří nabízí nejen krásné výhledy do krajiny z vrcholků dnes již vyhaslých sopek, ale také spoustu romantických zřícenin, louky porostlé barevným kvítím i typické venkovské hospůdky. Trasu, kterou popisuji níže, berte jen jako takovou malou inspiraci a přídně si ji upravte dle Vašich možností a priorit.
Ideálním výchozím bodem jsou Dolní Zálezly, kam se pohodlně dostanete z Prahy za necelé dvě hodinky. Po zelené turistické značce, která vede přímo po nástupišti, se vydejte směrem na Dubičky (3 km). Zelená značka Vás nejprove provede vesničkou a za ní se již schová ve stínu vzrostlých stromů. V lese také začíná první větší stoupání, a že jich za celý víkend zažijete hodně :). Téměř na konci stoupání si můžete udělat malou odbočku na vyhlídku s malebným názvem Mlynářův kámen. Poté, co po železné lávce přejde nad potokem Dubina a zdoláte posledních několik výškových metrů, se před Vámi otevře krásný pohled na kostelík sv. Barbory. U něj se nachází restaurace se skvěle orientovou terasou s výhledem na údolí Labe a Českou bránu, takže určitě se zde vyplatí posedět na pivečku či točené Kofole.
rozhledna Radejčín
Po dostatečném občerstvení a odpočinku se vydejte od Kostela po žluté turistické značce směrem k rozhledně Radejčín. Mezi Dubičkami a rozhlednou jsou krásné louky, takže pokud se již chcete utábořit, máte zde idelní možnost.
Další den vyražte opět po žluté TZ. Ta Vás zavede k již dříve zmiňované rozhledně, ze které je krásný výhled nejen na Milešovku, ale i na ostatní vrcholky, které majestátně vystupují z okolní krajiny. Rozhledna je kovové konstrukce a vstup na ní je zdarma. Za rozhlednou Radejčín bohužel turistické značení kvůli stavbě dálnice končí (prý z důvodubezpečnosti). Ale nemusíte se bát, cestu ke stejnojmenné obci, která je na dohled, jistě najdete. Z Radejčína pokračujte po zelené TZ, která je bohužel vedena po silnici, avšak provoz zde není nijak enormní. Před obcí Kletečná po levé straně si můžete povšimnout památníku za zrušení roboty, který je skryt ve stínu košatých lip. Z Kletečné pokračujte stále po zelené, která je vedena v podstatě po vrstevnici, až do obce Bílka.
Milešovka
Za posledně zmiňovanou obcí však již začíná dlouhé stoupání na největrnější místo České republiky. Na Milešovku. Ale ta námaha, jak mi jistě dáte za pravdu, stojí za to. Na vrcholu můžete navíc za poplatek 30Kč (studenti 20Kč) navštívit vyhlídkovou plošinu, ze které je panoramatický výhled všemi směry. Pro občerstvení můžete využít buď bufet či restauraci na vrcholu (z vlastní zkušenosti doporučuji bufet, kde je mnohem příjemnější obsluha).
pohled z Milešovky
Z Milešovky pokračujte po červené TZ jižním směrem až do obce Milešov. Zde můžete dokoupit zásoby v obchůdku, který je otevřen i o víkendech až do večerních hodin. Milešov nabízí také možnost osvěžit se na zdejším přírodním koupališti, které se nachází na jeho východním konci. U koupalište se nachází i malá hospůdka (ale nevaří zde).
kostelík v Milešově
pohled z vrchu Ostrý
Na vrchol Ostrý, na kterém se nachází i stejnojmenná zřícena se dostanete z Milešova po červené a následně modré TZ. Na úpatí tohoto vrcholu se nachází vysoké bukové lesy, ideální pro utáboření. Pokud by jste ještě před večerem chtěli zajít na pivečko či jídlo, tak v nedaleké vesnici Kocourov máte idální možnost v pěkné restauraci s krásným výhledem.
pod vrcholem Ostrý
obec Vlastislav
Další den můžete podle času pokračovat po červené TZ, která Vás přes obec Medvědice a Lhota zavede až k odbočce na vrchol Hrádek, na kterém se nachází zřícenina hradu Oltařík. Případně pokud Vás tlačí čas, můžete návštěvu Oltaříku nechat na jindy a vydat se po silnici rovnou od obce Vlastislav. Dominantou Vlastislavi je obranná kamenná hláska a pod ní stojící zámek. Vstup k hlásce je zdarma a za vstup do zámku, ve kterém je muzeum zaplatíte 20 Kč. Zároveň si v pokladně zámku můžete koupit občerstvení (tatranky, zmrzlina, minerálka, pivo,…) za opravdu lidové ceny.
pohled z Košťálu
Po prohlídce zámku pokračujte po silnici směrem na Sutom, ve které odbočte doprava směrem na Košťál. Po chvíli chůze narazíte na žlutou TZ, která vás zavede až pod zmíněný vrch. Na Košťál, na kterém Vás čekají zbytky zříceniny Košťálov, Vás zavede z rozcestí zelená turistická značka. Jelikož je Košťál jedním z krajních vrchů Českého středohoří, je odtud krásný výhled směrem do krajiny. Spatříte odtud nedaleký Házburk, či i vzdálenější Říp.
Poté, co si výhled dostatečně užijete a uznáte za vhodné, že by se přeci jen už chtělo vypravit na cestu zpět, stačí seběhnout po zelené a modré TZ do Lovosic, ze kterých jezdí vlak každou hodinu směrem na Prahu i na Děčín.
odkaz na celou trasu na serveru mapy.cz: http://www.mapy.cz/s/7kso
Autorem článku je Lukáš Uher