9. března připravil Obecní úřad Martiněves ve spolupráci s centrem pro sport a volný čas – Marstafit Libochovice zajímavou akci. V rámci odpoledne s bohatým programem si všichni vyzkoušeli své smysly. A také poznali, že věda není žádná nuda.
Téměř 130 dětí i dospělých zaujala vědecká show, kterou připravila Adéla, Martin a Lili Marschallovi. Během necelé hodiny stihli doslova zapálit nejednoho nadšence pro vědu. Předvedli vlastnosti velmi studených látek, přičemž teplota se dostala až na necelých mínus 200°C.
Po skončení vědecké show na děti i dospělé čekalo deset stanovišť, na kterých si všichni mohli vyzkoušet právě své smysly.
Chuť a čich u paní Liscové a sl. Grunerové. Uhádnout čtyři ze základních chutí se nakonec ukázalo jako ne úplně snadný úkol. Také sada 50-ti „vůní“ dala mnohým čichovým receptorům zabrat. Za odměnu byla skvělá domácí zmrzlina vyráběná přímo před očima všech ze smetany a ovoce pod vedením Alči a Sáry.
Ostatní aktivity byly převážně hmatové. Rozvíjely kreativitu, zručnost a v neposlední řadě rozšířily obzory účastníků.
Například výrobu svíček z včelího vosku obohatili p. Šedivý a sl. Pletichová o informace o včelaření jako takovém a přinesli na ukázku i některé předměty důležité pro tuto činnost.
Mgr. Povová a p. Šulcová pomohly dětem vyrobit bylinkové mýdlo. Heřmánek pravý, měsíček lékařský, hřebíček nebo levandule – možností bylo mnoho.
Překvapení čekalo na ty, kteří si technikou mokrého plstění udělali kuličku z vlny. Paní Richtrová trpělivě každému vysvětlila postup a pak jen – rozstřihnout kuličku a zapojit fantazii. Někomu souhra barev připomínala motýla jinému květinu. Záleželo na představivosti.
Papír jsme využili hned třikrát. Při skládání motýla ze starého potištěného papíru, nebo sovy z kartonu u stolku sl. Wasylyszynové a p. Marejkové. Zajímavá byla technika japonské batiky U Mgr. Valdy a Lukáše Koprnického. Zkoumali zde barvivo z červeného zelí. Je to směs přírodních látek, tzv. antokyanů, které velmi citlivě reagují na změnu pH prostředí tím, že se barevně změní. Nanášeli jsme proto kapátkem roztoky o různých hodnotách pH na papír napuštěný tímto barvivem a vytvářeli tak pestrobarevné ornamenty.
Nekončící zástup zájemců u stanoviště s barevnými gely jen dokazoval, jaký je to v současné době u dětí hit. Sl. Brádkovy s maminkou Šárkou a pomocnicí Sárou pomohly všem, kteří si ho chtěli vlastnoručně vyrobit a ozdobit třpytkami.
A stanovištěm posledním a největším byly „dřevěné hrátky“. Malí i velcí se vrhli na dřevěné odřezky, hřebíky, kladívka a začala vznikat úžasná díla. Nápad Zděnka Brádky, který připravil navíc materiál na krabičku, byl super.
Celá akce byla báječná Moc děkujeme všem, kteří pomáhali s organizací (nesmíme zapomenout na dobrovolné hasiče, kteří jistili po celou dobu vědeckou show).
Nebýt úžasné podpory pana starosty Luboše Tydlitáta akce by nevznikla. Vážíme si jeho vstřícnosti k nápadům veřejnosti, díky kterým obohacujeme kulturní život v našich obcích. Velmi nás potěšilo, když na akci přijeli návštěvníci z širokého okolí i vzdálenějších míst.
Byli bychom rádi, kdyby se tato akce stala tradicí