Čekací doby klesají, v ústecké nemocnici se dokonce přibližují k jednodenní kloubní endoprotetice.
Počty totálních endoprotéz velkých kloubů byly v Česku rekordní. Meziročně stouply takřka o 6 %.
V České republice v roce 2023 stoupl počet totálních endoprotéz kyčlí a kolen meziročně o 5,7 %, to vyplývá z dat Registru kloubních náhrad ÚZIS. “Je to skvělá zpráva, protože s rostoucím počtem operací logicky klesá čekací doba. Více pacientů tak dříve může žít kvalitnější život,” říká Tomáš Stibor, obchodní manažer ze Skupiny B. Braun CZ/SK, která patří k největším výrobcům umělých kloubních náhrad na světě.
Z údajů Registru kloubních náhrad vyplývá, že po dvou covidových letech 2020 a 2021, které byly k ortopedické operativě mimořádně nepříznivé, roste počet totálních endoprotéz už druhým rokem. Pokud srovnáme covidový rok 2021 s rokem 2023, je nárůst celkem 60 %. “Růstu významně pomohla změna v úhradové vyhlášce, která nemocnicím umožňuje realizovat více operací. Ukazuje se, že se nemocnice tuto příležitost naučily skvěle využívat. Některá pracoviště již běžně operují i o víkendech,” vysvětluje Tomáš Stibor. Předkládaná data Národního registru kloubních náhrad poskytují údaje v čase o ročních počtech jednostranných a oboustranných operacích kyčelních kloubů (coxarthrózy) a údaje o počtech zákroků s diagnózou jednostranné a oboustranné operace kolenního kloubu (gonarthrózy).
Covidové roky jsou dohnané
Při pohledu na tabulky je v roce 2023 oproti 2022 viditelný nárůst v řádu desítek zákroků
u jednostranných operací kyčelního kloubu, kterých bylo v roce 2023 provedeno 14 488. Stejný trend platí i u oboustranných operací kolenních kloubů, kterých loni proběhlo 299. Jednostranných operací kolenního kloubu provedli lékaři v loňském roce 15871, což je oproti roku 2022 výrazný nárůst v řádu stovek případů. Na druhou stranu počet oboustranných operací kyčelního kloubu loni meziročně drobně klesl. V roce 2023 bylo odoperováno 312 případů.
“Covidové roky byly poznamenané významným omezením plánované operativy na většině ortopedických pracovišť. V současné době máme resty z let 2020-2021 prakticky dohnané, a to zejména díky mimořádnému nasazení zdravotnických týmů naší nemocnice a pravidelným víkendovým operačním programům, které s podporou vedení Krajské zdravotní, a.s. uskutečňujeme již třetím rokem,“ říká Tomáš Novotný, přednosta Ortopedické kliniky Masarykovy nemocnice Krajské zdravotní, a.s. v Ústí nad Labem.
Přibližujeme se režimu jednodenní péče
„K zefektivnění kloubní endoprotetiky jsme začali již rutinně aplikovat režim ERAS (Enhanced Recovery After Surgery), který nám umožnuje maximálně zefektivnit pobyt pacienta v nemocnici a při minimalizaci možných rizik jej provést celým procesem v průběhu 3-4 dnů. Také toto je důvod, proč můžeme odoperovat při stejném množství lůžek stále více pacientů, a tak plnohodnotně saturovat potřeby našeho kraje. Zcela jistě se tím také přibližujeme momentu, kdy bude kloubní endoprotetika vpuštěna i v České republice do režimu jednodenní péče tak, jak je to patrné v celém západním světě,” popisuje zavedené praktiky Ortopedické kliniky Masarykovy nemocnice Krajské zdravotní, a.s. v Ústí nad Labem přednosta Tomáš Novotný.
Systém ERAS mění historicky zakořeněný náhled a zacházení s pacienty v nemocničních zařízeních, od komunikace s pacienty přes zapojení jich samotných do celého ozdravovacího procesu, moderní management bolesti až po brzkou mobilizaci pacientů už pár hodin po operaci. “Tyto postupy ve stále větším měřítku potvrzují, že je to cesta správným směrem, pacienti vědí od A do Z, co se s nimi bude dít, optimalizace pobytu pacienta v nemocnici má blahodárný psychologický ale i medicínský účinek. Díky optimalizaci nákladů, kterou principy ERAS sekundárně také přinášejí, navíc zvládají nemocnice odbavit více pacientů,” vysvětluje za B. Braun Tomáš Stibor.
Tabulky, grafy zdroj: Národní registr kloubních náhrad (NRKN)
Poskytl: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS)
Koncern B. Braun působí na celosvětovém trhu přes 180 let a dnes patří k největším výrobcům zdravotnických produktů na světě. Hlavní sídlo je v německém Melsungenu, pobočky má v 64 zemích světa. Skupinu B. Braun CZ/SK tvoří B. Braun Medical (dodavatel zdravotnických prostředků), B. Braun Avitum (provozovatel dialyzačních středisek a odborných ambulancí) a Aesculap Akademie (mezinárodní vzdělávací instituce). Skupina B. Braun v České a Slovenské republice působí od roku 1993 a zaměstnává více než 900 lidí.