Roudnice nad Labem – Svému oblíbenému sportu stolnímu tenisu se věnuje bezmála šedesát sezón. Zahrál si v čase mládí 2. Ligu. Za Spartak Roudnice. Poté Přešel náš host Ivan M a l e č e k (1.11.1944) do někdejšího oddílu SEPAP Štětí(krajský přebor). V čase kdy jiní balí fidlátka. Ivan hraje za TTC Litoměřice(okresní přebor). Navíc snad nevynechal ani jediný světový šampionát těch dříve narozených.
„Ale vynechal. Nestihl jsem v roce 1990 americké Baltimore. ..“
Z jakých důvodů se tak stalo?
„Vždycky se mi podařilo získat potřebnou finanční částku spojenou s náklady. Za oceán jsem neodcestoval právě proto, že jsem žádného sponzora neměl.“
K těm nejzajímavějším dálavám, kam jste zamířil až dosud patří?
„Austrálie – Melbourne. To se psal rok 1994. Poznal vedle zápasů řadu lidí, kteří například naproti nám nikam nemají potřebu pospíchat. V Americe byl opak pravdou…“
Takže jste se přece jen za velkou louži podíval?
„V roce 2000 jsem byl v Kanadě, ve Vancouveru . Nicméně předtím jsme do země javorového listu projeli Spojenými státy. Mimochodem i New Yorkem, podívali jsme se i na Niagarské vodopády apod.“
Co je pravdy na tom, že jste se byli v roce 2000 právě v New Yorku podívat na mrakodrapy, které padly popelem – po teroristickém činu?
„Těžko hledám slova, když jsem se tuto skutečnost dozvěděl a na vlastní oči viděl tu hrůzu čeho je člověk schopen.!
Nemůžeme opomenout to, kdy se Ivan Maleček dostal na světovém šampionátu na stupně vítězů?
„Nezlobil bych, kdyby se tak kdy stalo! Vzhledem k tomu, že na mistrovství světa přicestuje řada někdejších zlatých medailistů, bral jsem jako úspěch i to., když jsem se probojoval do hlavní soutěže.“
Momentálně se chystáte na Auckland, na Nový Zéland : Tischtennis – Senioren – WM in?
„Jedu. Moc se těším. Nejen na vlastní průběh šampionátu, ale i na setkání s přáteli. Ze všech konců světa – doslova, do písmene.“
Kdo z nich patří mezi nimi k těm nejznámějším?
„Mistr světa Číňan Liang – Ge –Liang. V současnosti hraje v Německu.“
Před desítkou let jste startoval v zemi stolnímu tenisu zaslíbené – v Japonsku. Ta nej vzpomínka na zemi vycházejícího slince?
„Při okružní jízdě hlavním městem Tokiem jsme najeli desítky kilometrů a já jsem se nestačil divit, jak Japonci dokážou využít pro dopravu, obchody, metro ne každý metr, ale snad volný decimetr země. Na vlastní jsem se přesvědčil, že to jsou machři!“
Vraťme se ještě s pálkou za zelený stůl. Pokud nás paměť nemate, v 1. Kole v Brémách (2006) jste si zahrál proti dalšímu Asiatovi, mistru světa z Dortmundu (1959) Japonci Itovi?
„Dostal jsem od něj co proto. Uhrál jsem proti němu pouze dva a tři body. To vypovídá za všechny komentáře. Nicméně po utkání nedělal žádná velká ramena – to všechno se přitom odehrávalo za asistence televizních kamer. Za asistence všech jeho krajanů, kteří momentálně nehráli žádné střetnutí. To vypovídá cosi o jejich nemalé kolektivní soudržnosti. Ta mi mnohdy u nás v jakémkoliv individuálním i kolektivním sportu citelně chybí. Tím neříkán, že bych se při svých startech na MS seniorů cítil jako kůl v plotě!“
Vaším přáním pro sezónu 2014 je?
„I přes problémy s kyčlí nevynechávám žádnou příležitost k tomu, abych odcestoval v květnu na Nový Zéland pokud možno v co nejlepší fyzické, potažmo psychické pohodě.“
(str)