“Nabízíme lekci cvičení v roušce zdarma pro celý poradní tým vlády. Rychle by pochopil, že toto nařízení je absolutně nesmyslné. Pro cvičící to neznamená bezpečí, ale naopak – nejen obrovský diskomfort, ale především zdravotní rizika,” reaguje na nařízení nosit při cvičení ve vnitřních prostorách povinně roušky, které má začít platit 3. prosince, kdy se Česko přesune do 3. stupně epidemické pohotovosti, Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness.
Fitness centra a další vnitřní sportoviště mohou od čtvrtka 3. prosince fungovat v režimu jeden člověk na 15 metrů čtverečních. Skupinové fitness lekce budou v režimu 9+1, tedy devět cvičících a jeden instruktor. Všichni ovšem budou muset mít nasazenou roušku. A to je zásadní problém, protože to s sebou nese velká zdravotní rizika.
“Nemožnost správně dýchat a nedostatečný přísun kyslíku mohou znamenat pro mnohé cvičící zdravotní komplikace, jako je třes či dokonce mdloby. Zvětšuje se tzv. mrtvý prostor, kdy opakovaně vdechujeme již vydýchaný vzduch a nedochází k dostatečnému odvodu vydýchaného CO2. Následně dochází k hromadění hlenu a bakterií v roušce, a ta tak už po několika minutách cvičení nemusí být účinná. O negativním vlivu roušek na psychiku ani není třeba mluvit,” varuje Jana Havrdová s tím, že lektoři a trenéři své klienty léta učí, že právě kvalitní dýchání je základ všeho. “Je to klíč ke kvalitnímu pohybu, zlepšení výkonnosti a kondice, ale také ke klidné mysli, schopnosti se koncentrovat, snížení stresu – tedy k optimálnímu fungování našeho imunitního systému a prevenci jakýchkoli onemocnění.”
Roušky při cvičení jsou jako roušky při jídle
Fitness centra a ostatní vnitřní sportoviště jsou podle Jany Havrdové připravena na otevření svých provozů za dodržení minimálního počtu cvičících i patřičných rozestupů a maximálního dodržení všech hygienických opatření. Nařízení nosit při cvičení roušky je podle ní ale nejen nevhodné pro cvičící, ale doslova likvidační pro celý tento obor.
“Už takto jsme počítali s tím, že omezení počtu cvičících budou znamenat značné snížení návštěvnosti. Provozovatelé fitness center a dalších vnitřních sportovišť se obávají, že se jim klienti v případě povinnosti nosit roušky nevrátí! Je to jako zavést povinnost roušek pro restaurace – sice tam můžete jít, ale nemůžete se najíst,” vyjadřuje Jana Havrdová zoufalý pocit za celý fitness sektor, který po celý rok počítá obrovské ztráty. Finanční rezervy, které podnikatelé měli, vyčerpali v jarní vlně pandemie. Nyní se i silná a velká fitness centra dostávají na samotnou hranici přežití a ztráty fitness sektoru za poslední čtyři týdny překročily půl miliardy korun.
“Pokud nám vláda nyní umožnila otevření a zároveň dala povinnost nosit roušky, je to jako by nás nechala zavřená. Fitness centra a další vnitřní sportoviště nakonec většinou otevřou, protože jsou ve velmi zoufalé situaci, ale zpravidla to pro ně bude znamenat jen další náklady. V sezónách, kdy vydělávají na slabé měsíce, jako je například právě prosinec, fungovat nemohla. Na jaře tak podle našich průzkumů bylo donuceno svou činnost ukončit 10 % fitness center. Nyní se většina snaží jakkoliv přežít, ale obáváme se, že druhá vlna epidemie s sebou přinese konec více než dalším deseti procentům. Doufáme proto, že vláda zváží naše návrhy a učiní ze současných opatření v uvolňování výjimku,” doufá Jana Havrdová.