Šest medailí, z toho dokonce čtyři v olympijských disciplínách. Dva tituly mistrů světa. Čtvrté místo v medailové tabulce národů. Česká rychlostí kanoistika zažila v Račicích sportovně nejúspěšnější mistrovství světa v historii samostatné České republiky. Ale nejen to: v průběhu finálového víkendu prošlo areálem Labe arény Račice dvanáct tisíc lidí, kteří vytvořili úchvatnou atmosféru. Račické mistrovství světa se tak stalo v letošním roce jednou z nejúspěšnějších akcí z programu Rodinné stříbro Ústeckého kraje
„Světový šampionát se nám povedl sportovně i organizačně. Bude to rozhodně kladný impuls pro další rozvoj české kanoistiky,“ řekl Jan Boháč, předseda Českého svazu kanoistů. Zaplněné tribuny slavily v neděli tituly kajakáře Josefa Dostála a kanoisty Martina Fuksy na pětistovce. V sobotu dojatý Fuksa přebíral třetí stříbro z olympijského kilometru v řadě, zatímco Dostál doplnil svou sbírku medailí z mistrovství světa na této trati bro nzem. Navrch Jakub Špicar s Danielem Havlem získali bronz na deblkajaku na kilometru a společně s Janem Štěrbou a Radkem Šloufem pak v neděli vybojovali třetí místo na čtyřkajaku na olympijské pětistovce.
„Je to neuvěřitelná atmosféra. Pro Ústecký kraj je velký úspěch, že se v jednom roce podařilo zrovna do Račic dostat oba takto velké šampionáty. Děkuji všem divákům, že přijeli sportovce maximálně podpořit,“ uvedl při závěrečném ceremoniálu hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Česká republika skončila v pořadí národů díky dvěma zlatům, jednomu stříbru a třem bronzům na čtvrtém místě za kanoistickými a sportovními velmocemi – první tři místa patřila Německu, Maďarsku a Rusku. Sbírka šesti medailí je v české historii ojedinělá, protože až dosud získal český tým nejvíc medailí – pět – v roce 1997 v Dartmouthu. Pouze v roce 1950 v Kodani vybojovala československá výprava také šest cenných kovů. „Navíc máme čtyři medaile v olympijských disciplínách, což svědčí o tom, že ačkoliv jsme malá země, v kanoistice jsme dost silní,“ mínil kajakář Daniel Havel.
Areálem prošlo během finálových dnů dvanáct tisíc lidí. „Rychlostní kanoistika začíná nabírat na obrátkách díky dobré práci v oddílech a s mládeží, naši závodníci už stabilně patří mezi světovou špičku, a to se promítlo v zájmu. Nezbylo nám moc lístků do toho, abychom museli říct, že je vyprodáno,“ dodal Jan Boháč.
Z atmosféry v hledišti pak naskakovala husí kůže. „Na tohle nikdy nezapomenu, byla to bomba,“ říkal kanoista Martin Fuksa. Při ceremoniálu, při kterém přebíral stříbrnou medaili z kilometru, několikrát skrýval slzy. „Bylo to pro mě hodně emotivní. Zároveň to byl jeden z nejsilnějších sportovních momentů, co jsem kdy zažil.“
Na šampionát přijelo 1176 účastníků z 65 zemí, v soutěžích parakanoistů se představilo 134 závodníků ze 30 zemí. Nechybělo téměř 150 akreditovaných novinářů a osm televizních štábů. Česká televize odvysílala z mistrovství světa téměř deset hodin přímých přenosů.
S organizací pomáhalo 120 dobrovolníků. „Odvedli skvělou práci, stejně jako všichni organizátoři. Šampionát proběhl bez výraznějších problémů, vyšlo i počasí. Všechno klapalo, slyšel jsem spoustu pochval. Zato patří velký dík všem, kdo se na přípravách šampionátu podíleli,“ řekl J an Boháč. „Stejně tak bych rád poděkoval všem partnerům a institucím, bez jejichž podpory by mistrovství světa vůbec nemohlo proběhnout. Cením si i toho, že na šampionát zavítaly osobnosti ze světa sportu i veřejného dění a že jsme mohli přivítat také širokou kanoistickou rodinu.“
Letos v Labe aréně Račice proběhne ještě zářijová regata olympijských nadějí. Příští rok Český svaz kanoistů pořádá v Praze mistrovství Evropy vodních slalomářů. A v roce 2019 přijedou do Račic bojovat nejlepší junioři a závodníci do 23 let na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice.
Zdroj fotografií: Canoeracice.com